Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak estetiği en sık, kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olmasının onarım işlemidir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Halk arasında kepçe kulak çoğu zaman hatalı olarak büyük kulak ifadesi ile değerlendirilir. Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kepçe kulak estetiği yapılır.

Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon genellikle 6 yaşından itibaren yapılmaktadır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek gerektiğinde kıkırdak doku çıkarılması ile birlikte veya kıkırdak çıkartılmaksızın kulak kıvrımları dikişlerle daha uygun bir hale getirilir ayrıca kulak baş kaidesine uygun bir pozisyona taşınır.

kepce-kulak-estetigi-nasil-yapilir

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kepçe kulak estetiği (otoplasti) genellikle lokal anestezi altında uygulanır. Çocuk yaş grubunda ve hastanın tercihi nedeniyle genel anestezi de uygulanabilir. Lokal anestezi ile ameliyat olan hastalar aynı gün taburcu edilirler. Operasyon 1-2 saat sürer. Komplike olgular daha uzun sürebilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat tekniği değişebilir. Genellikle kulak arka yüzünden yapılan kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak dokudan bazen bölümler çıkarılır veya doku çıkarılmadan kalıcı dikişler yardımıyla kulağa şekil verilir. Eğer mevcutsa kulak arkasındaki fazla deri de çıkartılacaktır. Bu durumda drenler deri altına yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Hastalar ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp eve gidilebilir. Hastanın kulakları ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Birkaç gün ağrı olabilir ancak bu ağrı kesiciler ile kolayca geçer. 1-3 gün sonra sargılar ve varsa drenler çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacaktır.

Bu sargıların da çıkarılmasından sonra ilk 2-3 hafta sürekli ve sonrasında sadece geceleri kullanmak üzere kepçe kulak bandı önerilir. Bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır. Dikişler genellikle bir hafta içinde alınır veya kendiliğinden eriyen dikişler kullanılabilir. Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden ilk 2 ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı 10 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık yedi gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İple Kepçe Kulak Estetiği
İple Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak sorunu, anatomik olarak farklı bir pozisyon alan kulakların kafatasına di…

Devamını Oku
kulak-estetigi
Kulak Estetiği

Estetik kulak ameliyatları aralarında en sık yapılanı İzmir kepçe…

Devamını Oku
kepce-kulak-ameliyati-otoplasti
Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kulağın kafadan yana doğru  açıklığının normalden fazla olması kepçe kulak olara…

Devamını Oku